“Panie, Ratuj mnie” (Mt14, 30) – Jezioro Galilejskie

Poranek na Jeziorem Galilejskim łagodnie kołysze. W powietrzu czuć zapach roślin, niewielka mgła unosi się nad wodą. Wzgórze Błogosławieństw porośnięte fikusami, których liście i konary tworzą szczelny dach. Bardzo specyficzny i podniosły nastrój udziela się wszystkim. Przypominamy sobie słowa św. Jana Pawła II: „Wypłyń na głębię” – tyle razy powtarzane, że zatracają tę głębię. Za każdym razem otrzymamy nowe Słowo, jeśli przyjdziemy z ufnością do Pana. W głowie mamy żywiołowy charakter Piotra. On natychmiast wyrusza na spotkanie Jezusa, chce być we wszystkim taki jak On:

Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?» – Mt. 14, 30-31.

Od pytań o swoją postawę wobec trudności, wobec zawieruchy życiowej – nie uciekniemy. Z tym też tutaj przyjechaliśmy w sercu, by odnowić rozumienie Słowa. Bo chociaż w domu także słyszymy osiem błogosławieństw, to dopiero stojąc w ośmiokątnym sanktuarium, widzimy, że nasze pojmowanie szczęścia trochę różni się od tego Bożego.

Jeszcze raz św. Piotr staje nam przed oczyma w kaplicy Prymatu… św. Piotra. To wg tradycji tutaj Chrystus jeszcze raz otwiera jego serce, pytając go o łączącą ich relację. Nie może być pełniejszej odpowiedzi niż ta: „Ty Panie wiesz, że Cię kocham”. Ja wiem i Ty wiesz. Piotr wydarł ją ze swojego zranionego serca, bo przecież wcześniej się zaparł. A jednak Miłość jest najważniejsza.

Dzisiejszy dzień trochę przypomina garnek z zupą u dobrej gospodyni – mieszamy, mieszamy i co chwilę nowe na wierzch wypływają myśli.

Czas na ciekawostki kulinarne i pytanie o rybę nazywaną rybą św. Piotra. Kto nie był w Ziemi Świętej powinien spróbować… tilapii. Tak właśnie, to ta ryba. Smaczna i świeża. Tutaj wszystko smakuje inaczej.

A tak na marginesie – wśród kaznodziei krąży żart, że takiej rady z wypłynięciem na głębię, mógł udzielić rybakowi tylko cieśla…

Jezioro Galilejskie

Kafarnaum

Góra Błogosławieństw

Kościół Prymatu

Tabgha

Jordan, chrzest