Historia parafii zapisana dla przyszłych pokoleń

W sobotni poranek 8 grudnia przed naszym kościołem parafialnym trwały intensywne prace przygotowawcze do zainstalowania na drzwiach głównych pięknych miedzianych płaskorzeźb.

Będą one pełniły nie tylko funkcje ozdobną, ale przede wszystkim mają zaświadczać następnym pokoleniom o najważniejszych wydarzeniach w historii naszej parafii. Zaczynając od skrzydła lewego, na samej górze zobaczymy kwaterę poświęconą erygowaniu parafii pw. Miłosierdzia Bożego, a nad głowami ks. bp. Józefa Michalika i ks. proboszcza Janusza Idzika wyraźnie góruje data 1987, jako rok poświęcenia placu budowy. Poniżej zdecydowanym gestem święci dzwony do naszej świątyni ówczesny papież św. Jan Paweł II – to temat drugiej kwatery. Trzecia z kolei przypominać będzie wejście całego chrześcijaństwa w trzecie tysiąclecie, jak wszyscy pamiętamy dokonał tego symbolicznie także Jan Paweł II. I poniżej czwarta kwatera, która poświęcona została jubileuszowi Chrztu Polski i tysiącletniej historii chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie.
Opowieść prawego skrzydła drzwi rozpoczyna od góry rok 2013, który był rokiem konsekracji kościoła, a postaci dwóch biskupów naszej diecezji, tj. ks. bp. Stefana Regmunta i ks. bp. Tadeusza Lityńskiego zwracają się wyraźnie w kierunku krzyża z ołtarza głównego. Poniżej kwatera przypominająca kolejne ważne wydarzenie związane z naszą świątynią – rok 2015 – Rok Miłosierdzia, kiedy to kościół parafialny był wyznaczony na kościół stacyjny. W trzeciej kwaterze z łatwością rozpoznamy 100. rocznicę objawień w Fatimie. Natomiast najniżej w czwartej widzimy marszałka Józefa Piłsudskiego i kolejne ważne wydarzenie, tym razem już w historii całego narodu, 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Nie wykluczone, że wizerunek Matki Bożej widoczny nad legionistami ma bezpośrednio przypomnieć o „cudzie nad Wisłą”, który uratował nie tylko młodą polską niepodległość, ale i całą Europę przed zalewem bolszewików.
Zapraszamy wszystkich parafian do odnajdywania bliskich swojemu sercu symboli na pięknych płaskorzeźbach. Dziękujemy Panu Bogu, że pozwolił nam wspólnym wysiłkiem takie drzwi ufundować, a panom z przytuliska za staranny montaż składamy serdeczne Bóg zapłać.
Królewskie drzwi gnieźnieńskie od ponad 800 lat opowiadają historię św. Wojciecha, miejmy nadzieję, że i te z naszego kościoła będą tyle samo opowiadać dzieje obecności Pana wśród nas.